Chaptrly.eu start op de Frankfurter Buchmesse en nodigt de Europese boekensector uit om mee te bouwen

Lancering van Europees innovatieplatform is het begin van een gezamenlijke internationale beweging; brancheorganisaties, fondsen en innovators worden uitgenodigd zich aan te sluiten

Amsterdam/Berlijn/Frankfurt, 29 september 2026.

Op 8 oktober gaat tijdens de Frankfurter Buchmesse Chaptrly.eu van start: een Europees innovatieplatform dat startups en vernieuwende oplossingen uit de boeken- en uitgeefsector over landsgrenzen heen zichtbaar maakt. De lancering is nadrukkelijk geen eindpunt, maar een vertrekpunt waarvan initiatiefnemers Renew the Book en future!publish uit Berlijn de eerste bouwstenen hebben gelegd. Nu nodigen zij organisaties en geïnteresseerden uit heel Europa uit om zich aan te sluiten en Chaptrly.eu samen verder te brengen, zowel inhoudelijk als financieel.

Waarom nu

Het Europese boeken- en uitgeefecosysteem staat onder toenemende druk — van dalende leesniveaus en veranderend mediagedrag tot snelle technologische ontwikkeling (met name AI), verschuivende verdienmodellen (denk aan audio en abonnementen), schakels in de waardeketen die onder druk staan (waaronder de fysieke boekhandel) en toenemende eisen op het gebied van duurzaamheid en compliance. Tegelijkertijd is kennis over innovatie versnipperd over landen, talen en betrokken partijen, waardoor inzichten en bewezen aanpakken in silo’s blijven hangen en we telkens opnieuw het wiel uitvinden. Geen enkele organisatie of land kan dit alleen doorbreken. Daarvoor is een gedeelde, sectorbrede inspanning nodig.

Een eerste fundament

Wat vanaf 8 oktober online staat, is een eerste fundament, een uitnodiging. Chaptrly.eu verzamelt bewezen en kwalitatieve innovaties uit de hele keten, van redactie, productie, retail en marketing tot discovery, data en AI, formats, duurzaamheid en toegankelijkheid, en maakt die inzichtelijk over grenzen heen. Startups en organisaties kunnen hun innovaties indienen; een te vormen onafhankelijke adviesraad beoordeelt en cureert wat op Chaptrly.eu verschijnt. Een maandelijkse nieuwsbrief en een groeiende community brengen deze innovaties verder onder de aandacht.

De ambitie

Chaptrly.eu wil uitgroeien tot dé Europese plek waar het boekenvak innovatie vindt, deelt en versnelt. Samen met partners werken de initiatiefnemers toe naar drie doelen:

  • het boekenvak internationaal met elkaar verbinden op het gebied van innovatie en kennisdeling;

  • innovatie in Europa versnellen door oplossingen internationaal zichtbaar te maken;

  • innovatie stimuleren in landen en sectoren waar daar nu nog weinig ruimte voor is.

Doe mee

Chaptrly.eu wordt gebouwd door en voor de sector, en zoekt daarom actief partners die de ambitie delen. Aansluiten kan op verschillende manieren:

  • Financieel: als partner, fonds of sponsor die bijdraagt aan de verdere ontwikkeling, vertaling en internationale uitrol van het platform.

  • Als netwerk- of kennispartner: brancheorganisaties, beurzen, opleidingen en innovatieprogramma’s die Chaptrly.eu helpen verankeren in hun eigen land, taalgebied en markt.

Organisaties die nu instappen, bepalen mede de koers van de ontwikkeling van het platform.

Startschot in Frankfurt

Op 8 oktober om 15.00 uur wordt op het Discovery Stage in Hall 5 van de Frankfurter Buchmesse het officiële startschot gegeven. Iedereen die wil kennismaken, meedenken of zich wil aansluiten, is van harte welkom. Wie niet in Frankfurt is, kan zich melden via martin.voigt@chaptrly.eu.

Citaten

‘In heel Europa lopen de spelers in de boeken- en uitgeefindustrie tegen dezelfde vragen aan, en toch vinden we elkaar te weinig. Met Chaptrly.eu zetten we de eerste stap om dat om te draaien: minder opnieuw uitvinden, meer van elkaar leren. Maar het is echt een eerste stap. Dit kunnen we niet alleen, en dat willen we ook niet. Wie er nu bij aansluit, bepaalt mee hoe deze beweging eruit gaat zien.’ – Martin Voigt, Renew the Book en Chaptrly.eu

‘Met Chaptrly.eu worden de innovaties die we met onze verschillende initiatieven mee ontdekken, begeleiden en stimuleren, toegankelijk voor een internationale publishing-community. Er zit zoveel creativiteit in de sector, en die willen we zichtbaar maken in heel Europa en daarbuiten. Daarvoor hebben we partners in alle landen nodig: hoe meer organisaties meedoen, hoe sterker het platform wordt.’ – Mathias Voigt, future!publish

Over Chaptrly.eu

Chaptrly.eu is een Europees kennis- en communityplatform voor innovatie in boeken en uitgeven, gebouwd door en voor de sector. Het platform is een initiatief van Renew the Book en future!publish en staat open voor organisaties, fondsen en professionals die willen bijdragen, inhoudelijk of financieel.

Renew the Book is het innovatieprogramma van de Groep Algemene Uitgevers, future!publish is het jaarlijks congres voor de Duitse boekenbranche over vernieuwing, georganiseerd door het Berlijnse pr-bureau Literaturtest: www.futurepublish.berlin

Meer informatie, niet voor publicatie:

Voor meer informatie over chaptrly.eu of Renew the Book kunt u contact opnemen met Martin Voigt, martin.voigt@chaptrly.eu, www.chaptrly.eu, +316-50526700